Wizytacja kanoniczna w parafii Czeremcha
Wizytacja rozpoczęła się w niedzielę, 17 września, w 84 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Na początku biskup Sawczuk odwiedził dwa parafialne cmentarze i modlił się w intencji wszystkich zmarłych parafian oraz poległych w obronie Ojczyzny, którzy często nie mają tu na ziemi widzialnego grobu.
Następnie pasterz diecezji spotkał się z przedstawicielami Rady Parafialnej w budynku plebanii. O godzinie 12 miał miejsce uroczysty ingres do świątyni. Na spotkanie przybył dziekan hajnowski ks. prał. Zbigniew Niemyjski. Pasterz diecezji został powitany przez przedstawicieli parafii, dzieci i młodzież oraz służbę liturgiczną. Ksiądz proboszcz złożył sprawozdanie z życia parafii, a następnie biskup został powitany przez różne grupy parafialne.
Po ingresie odprawiono uroczystą Msze św. związana z odpustem w rocznicę poświęcenia świątyni.
W homilii pasterz diecezji mówił: dziś odbywa się u Was wizytacja kanoniczna. Zawsze jest to okazja do zaznaczenia jedności z Kościołem diecezjalnym i Kościołem powszechnym. Jest to też okazja do wyrażenia wdzięczności za przynależność do uczniów Chrystusa, która nas prowadzi do zbawienia, w której żyjemy od wielu lat, korzystamy z jej duchowych dóbr i którą współtworzymy.
Następnie bp Sawczuk podziękował miejscowej wspólnocie za troskę o kościół parafialny oraz przybliżył zebranym historię miejscowości oraz powstania parafii. Konsekracji obecnej świątyni dokonał 21 września 1971 roku bp Władysław Jędruszuk.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii z dnia, o tym, ile razy mamy przebaczać, jeśli ktoś zawini wobec nas, biskup przypomniał, że papież Franciszek w liście ogłaszającym w 2015 roku Rok Miłosiedzia, przywołał właśnie tą przypowieść. Ojciec Święty podkreślił, ze ta przypowieść zawiera głęboką naukę dla każdego z nas. Miłosierdzie to nie jest tylko działanie Ojca, lecz to również kryterium pokazujące Jego prawdziwych synów. Są oni wezwani do życia miłosierdziem, ponieważ to im najpierw zostało udzielone miłosierdzie – mówił biskup.
Chcemy dziś podziękować Bogu za Waszą parafię, za wszystkich którzy ją kiedyś tworzyli, budowali tą świątynię, dbali o nią na przestrzeni lat i tworzyli jej duchowy klimat – zakończył bp Sawczuk.
Po Mszy św. bp Piotr przewodniczył procesji eucharystycznej, na zakończenie której pobłogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem. W procesji uczestniczyli zaproszeni kapłani z okolicznych parafii wraz z wiernymi.
Następnego dnia, w święto św. Stanisława Kostki biskup ponownie gościł w Czeremsze. Pierwszym punktem wizyty bp. Piotra był Zespół Szkolno – Przedszkolny w Czeremsze. Został tam powitany przez dyrektor placówki Annę Wichowską. Następnie uczniowie przywitali biskupa słowami oraz śpiewając kilka piosenek, w tym „Barkę”. W słowie skierowanym do dzieci i młodzieży, bp Piotr przypomniał postać św. Stanisława Kostkę, patrona dnia. Pokazał, że św. Stanisław chciał za wszelką cenę podobać się Bogu i Jemu przede wszystkim służyć. Odrzucając życie zamożne i pełne władzy zapragną słuchać Pana Boga i Jego przede wszystkim kochać. Zachęcił dzieci i młodzież, aby w nowym roku szkolnym, oprócz nowej wiedzy z zakresu przedmiotów szkolnych, z radością poznawała również Pana Boga.
Następnie bp Piotr odwiedził posterunek Straży Granicznej w Połowcach. Tam powitał go komendant ppłk. Adam Jarosz oraz por. Beata Znaczko. Pasterz odwiedził budynki Straży Granicznej. Zapoznał się z trudnymi warunkami pracy strażników granicznych, zwłaszcza w kontekście kryzysu na granicy polsko – białoruskiej. Miał możliwość zobaczenia zapory zbudowanej na granicy oraz życzył powodzenia strażnikom w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.
Przedostatnim punktem programu była wizyta w Urzędzie Gminy Czeremcha. Na jej schodach, pasterza diecezji powitał Jerzy Wasiluk – wójt gminy Czeremcha wraz z Ireneuszem Leoniukiem – sekretarzem gminy. Bp Sawczuk spotkał się także ze wszystkimi pracownikami urzędu. Podczas spotkania wójt gminy podzielił się z biskupem tym co udało się dotychczas zrobić. Szczególnie cieszył się z działalności ośrodka dla osób z autyzmem, który działa i pomaga osobom z trzech gmin. Biskup Piotr podziękował wszystkim pracownikom za ich pracę, życzył wiele cierpliwości i powodzenia w wypełnianiu ich obowiązków.
Ostatnim punktem w planie wizytacji kanonicznej była Msza św. z udzieleniem 8 – osobowej grupie młodzieży z parafii sakramentu bierzmowania. Na Msze św. przybyli wierni, goście, rodziny nowobierzmowanych oraz kapłani z parafii z dekanatu hajnowskiego.
W słowie Bożych, jakie skierował do mających przyjąć sakrament bierzmowania, przybliżył postać patrona dnia: św. Stanisława Kostkę.
Drodzy dziewczęta i chłopcy. Czy może być lepszy patron w dniu waszego bierzmowania? Czy trzeba lepszego wzoru umiłowania ideałów, wytrwałości w wierze i głębokiego życia religijnego? – pytał.
Odwołując się do nauczania św. Pawła Apostoła do Koryntian, przypomniał wspólnocie, że „nikt bez pomocy Ducha Świętego nie może powiedzieć Panem jest Jezus” (1 Kor 12, 3). Powiedzieć, to znaczy uznać Jezusa za Pana. Duch uzdalnia do takiej postawy, ze za słowami idzie życie, że na serio bierzemy każde słowo Chrystusa, że uznajemy Jego pierwszeństwo we wszystkim – przypomniał.
Podczas Mszy św. bp Piotr udzielił sakramentu bierzmowania 8 osobom. Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności dla biskupa i proboszcza wyrazili rodzice. Ks. Domaraczeńko podziękował biskupowi za wizytację kanoniczną i prosił o modlitwę w intencji parafii.
Parafia w Czeremsze przynależy do dekanatu hajnowskiego. W jej skład wchodzą miejscowości: Berezyszcze, Bobrówka, Borki, Czeremcha, Gajki, Jancewicze, Kuzawa, Opaka Duża, Pohulanka, Połowce, Stawiszcze, Wieś Czeremcha, Wólka Terechowska i Zubacze. Obecnie liczy 497 parafian, choć na jej terenie mieszka ok. 3099 osób. Większą część stanowi jednak ludność wyznania prawosławnego. Główny odpust parafii obchodzony jest 3 maja, w Uroczystość NMP Królowej Polski.
Tekst i zdjęcia: ks. Wojciech Łuszczyński